среда, 27 апреля 2016 г.

Aczkolwiek kamienie sztachetki te s�� z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasami ma��o wprawnym okiem trudno je rozróżnić.

Chociaż głazy ogrodzenia te są z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż nieraz mało fachowym okiem trudno je odróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym barwom, lekkiej obróbce i stosunkowo atrakcyjnej odpłatności. Występują w wielu rejonach Polski – piaskowiec najprościej znaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz także w Górach Świętokrzyskich. Ten towar ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym drobi lub od razu ociosuje, stawia na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie wysyła do miejsca budowy ogrodzenia z Winylu na plot i bramę ze sztachetek. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak scalony spoiwem piasek, którego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Jak lepiszczem jest np. krzemionka, nazywamy go krzemionkowym (kwarcyt), gdy związki wapnia -wapnistym. Prócz podwaliny zlepiających występują tam również inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się odcień kamieni na ploty Winylowe na plot i furtkę ze sztachet, przybierają one wtenczas rozmaite tony czerwieni, brązu oraz zieleni. W przyrodzie ułożone są w warstwy o różnorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak ogromnych złóż wycina się najogromniejsze bloki, użytkowane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte bloki skalne wolno też ciąć na sześciany o symetrycznych konturach, stosowane później w budownictwie (również na ogrodzenia). Wolno również je dzielić przy asyście specjalnych klinów i dłut na cienkie, nieregularnych obrysów kawałeczki. Służą do układania powierzchni ścieżek i konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne ogrodzenie Winylowe stosuje się dodatkowo wapienie - skały osadowe, powstałe z nazbieranych na dnie mórz a także jezior resztek organizmów żywych, najczęściej skorup małż oraz ślimaków.

Zazwyczaj są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, lecz także mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować zachwalane na ogrodzenie Winylowe na plot i furtę ze sztachet. Nadają się jednakże po największej części do wykorzystywania wewnątrz, bo poddawane działaniu warunków atmosferycznych migiem tracą połysk. Wapienie można zastosować do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do aranżacji ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie stosuje się je również do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej przydają się piaskowce krzemionkowe, albowiem są odporniejsze na ścieranie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od stylu parku oraz własnych upodobań kształt kamiennych tafli może być różny – od łamanych, nieproporcjonalnych, aż po prosto skróconych prostokątów lub kwadratów. Murki i sztachety z plastyku na plot i furtę ze sztachetek unosi się z kamieni różnorodnego układu, złożonych na kamiennym albo betonowym fundamencie. Jeśli płot powstaje z kafli o nietypowych kształtach, wypada je właściwie łączyć tzn. tak, ażeby postać każdego kolejnego zespalał się z poprzednim. Żeby takie płot było solidne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe szczeliny w środku można wypełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się równie jak z cegły ewentualnie pustaków. Piaskowce a także wapienie możemy wykorzystać też do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych oraz innych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce wykorzystywane do budowy ogrodzenie z plastiku należą do kamieni mało odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz niskich temperatur błyskawicznie niszczeją oraz nabierają ciemnego koloru. Łatwo obrastają też mchem i wodorostami. Można to uniemożliwić pokrywając pokrywę ogrodzenia Poznań ewentualnie rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy skrobać zanieczyszczeń z powierzchni ogrodzenia Poznań ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, dlatego że na kamieniu mogą utrzymywać się ostre rysy. Wyspecjalizowane firmy myją kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości automatycznego polerowania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak reflektujemy, ażeby głazy na ogrodzeniu prędko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий