понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne ogrodzenie czyli mówiąc wprost żywopłot

Żywe ogrodzenie alias żywoplot


Żywopłoty najczęściej spełniają role ogrodzenia, natomiast często służą i za dekoracje. Najczęściej takie ogrodzenia plastykowe buduje się w słonecznych położeniach, w których błyskawicznie wzrastają i silnie gęstnieją. Mnóstwo powabu maja również takie żywe ploty, jakie wiodą poprzez cieniste katy parku. Ciemna zieleń liści wraz z przejrzysta tu i ówdzie gmatwanina gałązek ewentualnie kwiatami tworzą przyciągające wzrok obrazki, a ożywcza wilgoć, bijąca od zagłębionej w mroku gleby , sprawia iż nawet mały spacer wzdłuż takiego ogrodzenia wycisza oraz uspokaja.


Projektując ogrodzenie Poznań z żywopłotu, trzeba uwzględnić funkcje takiego płotu, warunki które są w ogrodzie, oraz nasze preferencje oraz czas jaki możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywe ploty o normalnym pokroju samodzielnie wzrastają, nierzadko tez ekspansywnie kwitną, niemniej jednak potrzebują również wiele przestrzeni. Geometryczne albo fantazyjnie profilowane zielone ogrodzenie Winylowe mogą być niezwykle wysmukłe, lecz powinno się je regularnie przycinać oraz właściwie nie kwitną. Nie bez znaczenia są także koszty zakupu roślin na parkan.Jest wobec tego nad czym się myśleć, ponieważ takie plot zakłada się na jakiś czas, czasem nawet na pokolenia.


Przeważnie wystarczający jest żywy plot o wysokości 1,5m. Na takie plot w cieniu nadaje się ligustr pospolity, bardzo popularny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on sporo walorów:
•ma mało wymagań,
•odpowiednio wytrzymuje czas mniejszych opadów,
•szybko rośnie,
•regularnie podcinany ładnie się zagęszcza oraz nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. na naszym wybrzeżu, nie zrzuca na zimę liści, i nawet jeśli je zgubi, to i tak gąszcz jego gałązek komponuje niedostępny dla wzroku parkan,
•jest tani.


Ligustr możemy zastąpić irga lśniąca - jesienią pięknie się przebarwia na wielorakie kolory żółci, brązu i czerwieni. Warto polecić tez żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota utrzymują się na gałązkach aż do wiosenki.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na żywe parkany nieformowane. Są to m.in. odmiany o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się praktycznymi roślinami polecamy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją nadawać jej postać tylko od strony reprezentacyjnej, i cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, żeby owocowały.


Ogromnie wysokie, bo ponad dwumetrowe ogrodzenia plastikowe stanowi barierę nie do przejścia, zaś w razie potrzeby zacienia sąsiadujące budynki i ulice. Żeby wykonać taki parkan rośliny sadzimy naokoło krawędzi posiadłości. Jeśli mamy dosyć miejsca, w największym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, która dodatkowo daje orzechy. Jeśli chcemy by nasze żywe ogrodzenie było nadzwyczaj wysokie a przy okazji wąskie to w cieniu wolno je uformować z wiązu pospolitego, grabu powszechnego albo klonu polnego. Pamiętajmy jednakże, ze jak rośliny nas przewyższą, ich przycinanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий